Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Spis treści[Ukryj]

1.  Automatyka

1.1.  Czy zasięg skuteczny pilotów może być inny od zasięgu podanego fabrycznie?

Tak. Zasięg skuteczny pilotów zależy od wielu czynników. Może być ograniczony przez zakłócenia elektromagnetyczne. Wszelkiego rodzaju nadajniki GSM, linie wysokiego napięcia, stacje transformatorowe, stacje CB, konstrukcje metalowe, ściany betonowe itp. wpływają niekorzystnie na zasięg skuteczny pilotów.

1.2.  Czy do każdej bramy można założyć napęd?

Generalnie do każdej bramy można zastosować napęd. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:
- nietypowe rozwiązania konstrukcyjne bram są droższe podczas instalacji napędu do bramy.
- tak przy bramach przesuwnych, skrzydłowych jak i garażowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i zastosowanych podzespołów automatyki. Z biegiem czasu zwiększają się opory toczenia bramy, co z kolei powoduje, że części mechaniczne siłownika poddawane są coraz większym obciążeniom.
- należy zwrócić uwagę na jakość montażu Państwa bramy. Źle wykonana brama, krzywo zamontowana, nieprawidłowo wyważona może powodować nieprawidłowości w działaniu siłowników.

1.3.  Jak mam otworzyć bramę przy awarii zasilania?

Większość urządzeń wyposażona jest w specjalny mechanizm umożliwiający awaryjne odblokowanie siłownika za pomocą kluczyków. W większości modeli napędów można zastosować opcjonalne akumulatory awaryjne. W przypadku siłowników do bram garażowych, montuje się linkę znajdującą się przy szynie prowadzącej. Uwaga! Zastosowanie takiej linki jest konieczne, gdy do garażu nie ma innego wejścia niż brama z napędem. Zawsze należy wymagać od instalatora zainstalowania linki odblokowania awaryjnego.

1.4.  Czym różni się pilot z kodem dynamicznie zmiennym od pilota z kodem stałym?

Między kodem stałym i zmiennym istnieje różnica w wysyłanym sygnale. W drodze radiowej z kodem stałym każde przyciśnięcie przycisku pilota powoduje wysłanie takiego samego sygnału. Natomiast przy zastosowaniu kodu zmiennego każde przyciśnięcie przycisku pilota powoduje wysłanie innego sygnału. Sygnał zmienia się zgodnie z określonym algorytmem (regułą).

1.5.  Czy potrzebne jest dodatkowe zamknięcie?

Dla napędów bram przesuwnych , garażowych bram skrzydłowych Firmy NICE nie. Są przypadki, w których konstrukcja siłownika bramy skrzydłowej nie posiada blokady. Najczęściej zdarza się tak w przypadku napędów hydraulicznych. Należy wtedy zastosować dodatkowy zamek elektromechaniczny. W bramach skrzydłowych o skrzydle powyżej 2,5m nawet jeżeli jest blokada warto pomyśleć o zamontowaniu zamka elektromechanicznego. Długie ramię to długa dźwignia, która może być przyczyną łatwego „przepchnięcia” bramy i w konsekwencji uszkodzenia automatyki.

1.6.  Czy potrzebne mi są fotokomórki?

Tak, i jeszcze raz tak. Fotokomórki to główny element zabezpieczenia bramy zamykanej automatycznie. Bez fotokomórek brama uderzy w przeszkodę znajdującą się w polu jej pracy. W zależności od zamontowanego modelu napędu zmieni kierunek ruchu lub będzie próbować zamykać się dalej. W jednym i drugim przypadku może dojść do kolizji bramy z pojazdem czy osobą.

1.7.  Czy potrzebna mi jest lampa ostrzegawcza?

Zamontowanie lampy ostrzegawczej nie jest konieczne. Lecz warto pomyśleć o jej zamontowaniu szczególnie w miejscach ruchliwych lub z ograniczoną widocznością wyjazdu. Głównym zadaniem lampy jest sygnalizacja o pracy napędu i ruchu bramy.

1.8.  Czy mogę samodzielnie zamontować napęd?

Tak. Warunki gwarancji udzielane są na urządzenie. Do zamontowania napędu nie jest konieczny wyspecjalizowany personel. Niemniej jednak istnieje szereg niuansów podczas montażu. Niewłaściwe zamontowanie napędu może być przyczyną uszkodzenia siłownika, bądź jego zbyt szybkiego zużycia. Serwis gwarancyjny jest w stanie taki przypadek ustalić. Wtedy koszty naprawy poniesie klient. 

1.9.  Czy napęd bramy wjazdowej może być uruchamiany z tego samego pilota co napęd bramy garażowej?

Tak. Nawet jeżeli napędy te są różnych producentów. Należy w takim przypadku zamontować dodatkowy radioodbiornik i zakupić piloty obsługujące odpowiednią liczbę kanałów.

1.10.  Czy instalując napęd w bramie garażowej muszę zrezygnować z zamka?

Niestety, ale większość bram nie ma możliwości obsługi rygli. Podczas instalacji napędu należy zablokować zamek w pozycji otwartej. Niemniej jednak napęd blokuje bramę w pozycji zamkniętej i zwyczajne otwarcie bramy nie jest możliwe.
Przy doborze automatyki do bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwanej należy na początku odpowiedzieć sobie na pytania:

1.11.  Ile razy średnio na dobę planuję otwierać bramę?

Odpowiedź a to pytanie jest szczególnie istotna i mocno skorelowana z żywotnością automatyki. Chodzi o wartość średnią tzn. jeśli jeden dzień w tygodniu otwieramy bramę 6 razy (np. podejmujemy gości, jeździmy na zakupy itp.), a w pozostałe dni tygodnia tylko 2 razy (wyjeżdżając i wracając z pracy), to średnia wynosi 3 cykle / dobę. Warto o tej wartości poinformować sprzedawcę.
Wiadomo, że jeśli będzie to parking samochodowy lub wspólnota mieszkaniowa, to średnia ilość cykli na dobę może przekroczyć nawet 100. Wtedy automat musi być najwyższej klasy. Wtedy liczy się również pamięć sterownika – ile pilotów jest w stanie zapamiętać. Zupełnie inaczej ma się sprawa z automatem wjazdowym np. na działkę rzadko uczęszczaną. Wtedy można pozwolić sobie na automat niższej klasy – tańszy, który równie sprawnie posłuży otwierając bramę 1 raz w tygodniu (minimalna ilość cykli). Pamiętajmy jednak, że podstawową funkcją automatyki jest to, aby ona po prostu działała. Dlatego należy oszacować jakie ma się wobec niego wymagania.

1.12.  Czy mam dostępny prąd i przewody w miejscu, gdzie zamierzam zautomatyzować bramę?

Na terenie odpowiednio wcześniej należy zaplanować ziemny przewód zasilający 230V oraz ewentualnie skrętkę komputerową, która może posłużyć nawet w przyszłości do dzwonka, fotokomórek, lampy ostrzegawczej, videodomofonu, wyłączników krańcowych zewnętrznych itp. Dzięki temu nie będzie potrzeby ponownie kopać lub wyjmować kostkę w przyszłości.  Należy pamiętać, że w każdym przypadku przydaje się położenie kabla między końcowymi słupkami mocującymi bramę (dla fotokomórek lub innych urządzeń).
Większość automatów do bram skrzydłowych dostępnych na rynku jest zasilana niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy.

1.13.  Jakie wymiary oraz szacunkową wagę ma moja brama?

Wymiary każdej bramy można pozyskać w dowolnej chwili, jednak z pomiarem wagi sprawa już się komplikuje. Chodzi głównie o oszacowanie wagi dla upewnienia się, że nie wypadamy z przedziału wagowego w specyfikacji automatyki. W większości przypadków bram dostępnych na rynku ich waga jest bardzo niska w porównaniu do możliwości napędu.
Typowe wartości wagi dla bram skrzydłowych to 20-50 kg / skrzydło, około 50 kg waży typowa brama garażowa natomiast dla bramy przesuwanej będzie to zazwyczaj przedział 150-200 kg dla bramy 4-metrowej. Automaty do bram dostępne a rynku mają parametry wagowe zazwyczaj znacznie wyższe. W przypadku bram skrzydłowych warto zwrócić uwagę czy brama jest pełna (np. wypełniona sztachetkami) czy przewiewna. Automat będzie miał znacznie lżej z bramą przewiewną (niewypełnioną). Dla bramy pełnej warto mieć na uwadze parametry automatu takie jak waga maksymalna i długość skrzydła bramy.

1.14.  Jakie funkcje sterownika naprawdę będą mi potrzebne?

Funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu:
Funkcja miękkiego startu i stopu (znacznie zwiększa żywotność części mechanicznych)
Funkcja zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego (inaczej funkcja amperometryczna)
Funkcje wejścia awaryjnego w sterowniku (z fotokomórki, pętli indukcyjnej itp.)
Funkcja lampy ostrzegawczej (ostrzega oraz informuje, że dotarł zasięg z pilota)
Praca automatu i elementów wykonawczych na niskim napięciu (transformator w sterowniku).
Funkcje, które są opcją sterownika, ale mogą okazać się nam zbędne:
Funkcja uruchamiania zewnętrznego np. z przycisku, klawiatury, pętli indukcyjnej, modułu GSM.
Funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna, gdy jest tzw. zakładka na skrzydłach bramy
Funkcja akumulatora podtrzymującego? Akumulator zasila automat, gdy nie ma napięcia w sieci.
Funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie
Funkcja furtki tzn. otwieranie tylko jednego skrzydła bramy
Funkcja elektrozamka (zbędna w znacznej większości przypadków)
Funkcja otwierania z kluczyka, gdy np. braknie prądu
Powyższe funkcje bywają przydatne i podnoszą komfort użytkowania, ale można z nich zrezygnować, jeśli mamy ograniczony budżet.

1.15.  Czy cena płacona za dany automatykę jest adekwatna do jej wartości?

Ceny automatyki rozciągają bywają różne ze względu na ich żywotność, funkcjonalność i markę. Sprzedawcy bardzo chętnie doradzają i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, a ceny są znacznie niższe niż rynkowe u przedstawicieli handlowych. Cena automatu zazwyczaj odzwierciedla jego klasę i wyższą jakość. Przy zakupie klienci często kierują się tylko tym, że gdzieś już widzieli daną markę automatu. Oszczędności są znaczne, ale na głowie klienta pozostaje kwestia montażu (samodzielny montaż nie obejmuje gwarancja oraz usługa serwisowa). 
Cięcie kosztów, zawyżanie ceny części zamiennych, drogi przyjazd serwisu sprawiają, że w interesie niektórych firm jest, aby automat niekoniecznie był z najlepszych i sprawdzonych materiałów. Jak w wielu dziedzinach należy kierować się relacją jakości do ceny i opiniami użytkowników, a niekoniecznie znaną marką.

1.16.  Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze automatu?

Na koniec, gdy już mamy sprecyzowane funkcje i parametry automatu oraz przedział cenowy, który nas interesuje, to warto poszukać odpowiedniego dystrybutora. Doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie wielkie korporacje radzą sobie dobrze z obsługą klientów. Dzieję się tak prze zbędną biurokrację, rozproszenie działów (często zlecanie np. serwisu na zewnątrz) oraz zanik indywidualnego podejścia do klienta – brak konkretnej osoby odpowiedzialnej za transakcję.
Sprawdzone jest również, że w takich przypadkach często przepłaca się za automat (w większości za markę – znaczek, za sieć pośredników i zbyt wysokie koszty korporacji). Z drugiej strony małe firmy jednoosobowe również nie zawsze są godne zaufania. Dlatego sprawdzenie firmy sprzedającej jest równie ważne przy zakupie.
Zdecydowanie na plus wpłyną pozytywne odpowiedzi na poniższe pytania:
Czy sprzedawany automat jest objęty gwarancją i posiada autoryzowany serwis?
Czy jest możliwe natychmiastowe wsparcie techniczne sprzedawcy lub serwisu np. przez telefon?
Czy sprzedaje Polska firma, z komunikatywną i kompetentną obsługą, która w razie potrzeby
jest w stanie zapewnić części zamienne i fachowe doradztwo?
Czy automat spotyka się z rekomendacjami jego użytkowników?
Czy firma sprzedająca cieszy się dobrymi opiniami swoich klientów?
 
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci dobrać optymalną i bezpieczną długość wysuwu siłownika dla Twojej bramy.

 

2.  Bramy i ogrodzenia

2.1.  Gdzie świadczycie swoje usługi montażu i dostawy zamówionych ogrodzeń? 

Firma PAW-AR MENDELEWSKI&ŻUREK obsługuje bezproblemowo zarówno odbiorców krajowych - z Polski, jak również odbiorców z całej Europy. Nasze wyroby są bardzo znane i doceniane również poza granicami Polski.

2.2.  Kto wykonuje pomiar wymagany do projektu ogrodzenia? 

Pomiar techniczny oraz ustalenia dotyczące ogrodzenia, sposobów montażu i rodzaju montowanej automatyki wykonywane są przez pracowników naszej firmy.

2.3.  Czy firma PAW-AR wykonuje szkic ogrodzenia?

Tak. Zawsze przed podpisaniem umowy wykonujemy szczegółowe projekty, które konsultujemy indywidualnie z Klientem tak, aby jak najlepiej dopasować ofertę do jego potrzeb.

2.4.  Jakiego typu ogrodzenia firma PAW-AR wykonuje w własnym zakresie?

Ogrodzenia wykonywane w naszej firmie to:
- ogrodzenia kute,
- ogrodzenia tradycyjne,
- ogrodzenia nowoczesne metalowe,
- ogrodzenia nowoczesne metalowe łączone z stalą nierdzewną,
- ogrodzenia ze stali nierdzewnej.

2.5.  Jaki materiał używany jest do produkcji ogrodzeń kutych?

Do produkcji ogrodzeń kutych używamy stali węglowej poddawanej procesowi kucia i gięcia.

2.6.  Jakiej jakości stal nierdzewna stosowana jest do produkcji ogrodzeń firmy PAW-AR ?

Do produkcji ogrodzeń ze stali nierdzewnej używamy wyłączenie stali importowanej od największych dostawców stali w Europie. NIE stosujemy stali dystrybuowanej przez niepewnych dostawców. Unikamy w ten sposób ryzyka, że stal w naszych ogrodzeniach zacznie czernieć czy korodować. Wykonane przez nas ogrodzenia są naszą wizytówką, dlatego kładziemy nacisk na korzystanie z materiałów wysokiej jakości.

2.7.  Czy w słupkach murowanych z cegły lub kamienia muszą być umieszczone uchwyty montażowe?

Nie muszą. Wszystkie uchwyty oraz zawiasy są wklejane lub wkręcane bezpośrednio w trakcie montażu. Ułatwia to budowanie słupów przez ekipę murarską oraz przyśpiesza montaż ogrodzenia.

2.8.  W jaki sposób zabezpiecza się ogrodzenia stalowe przed korozją?

Ogrodzenia ze stali kutej zabezpieczane są przed korozją poprzez cynkowanie ogniowe. Następnie wykonuje się malowanie proszkowe ocynkowanej powierzchni. Farba proszkowa stanowi zabezpieczenie dla warstwy ocynku przed utlenianiem. Pełni także funkcję dekoracyjną.
Cynkowanie ogniowe odbywa się metodą zanurzeniową. Elementy stalowe w pierwsze kolejności zanurzane są w kwasach, które docierają do każdej szczeliny, każdego pora i oczyszczają powierzchnię. Dzięki metodzie zanurzeniowej w kwasach wytrawiane są również wnętrza profili czy rur i inne trudnodostępne miejsca.
Kolejnym etapem tego procesu jest zanurzenie w ciekłym cynku tak oczyszczonego elementu. Atomy cynku wnikają w powierzchniową warstwę stali. Dzięki temu warstwa cynku łączy się ze stalą w sposób trwały, jednolity, nierozerwalny. W miejscu łączenia powstaje stop stalowo-cynkowy. Na samej powierzchni elementu tworzy się warstwa czystego cynku. Zjawisko wykorzystane w procesie cynkowania ogniowego nosi nazwę dyfuzji.

2.9.  Jaką trwałość mają ogrodzenia stalowe z powłoką ocynkowaną?

W najbardziej agresywnych warunkach środowiskowych i atmosferycznych powłoka uzyskana w efekcie procesu cynkowania ogniowego wytrzymuje 10 lat. W bardziej sprzyjających warunkach ocynk chroni stal przez 50 – 70 lat.

2.10.  Czy stal nierdzewna wymaga ochrony antykorozyjnej lub konserwacji?

Nie. Stal nierdzewna jest kwasoodporna, nie wpływają na nią nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie koroduje i jest bardziej trwała niż stal węglowa ocynkowana.

2.11.  Jakie są ograniczenia przy montażu automatyki do bram?

Automatykę montujemy zarówno do bram ze stali nierdzewnej jak i kutych. Można ją zamontować do bram przesuwnych i skrzydłowych. Nie ma w tej kwestii ograniczeń.

 

3.  Bramy segmentowe

3.1.  Jak wygląda współpraca z Klientem detalicznym?

W zakładce kontakt znajdują się szczegółowe informacje dotyczące możliwości skontaktowania się z naszym drogą telefoniczną. - na każde zapytanie złożone drogą e-mailową odpowiadamy w ciągu 24 godzin. Aby ułatwić dotarcie do naszego biura prezentujemy mapę ze wskazówkami dojazdu.

3.2.  Czy istnieje możliwość telefonicznej wyceny zamówienia?

Oczywiście. Podczas rozmowy telefonicznej z naszym Konsultantem należy podać szczegóły dotyczące konkretnego produktu z naszej oferty: rodzaj produktu, wymiary, wysokość nadproża, rodzaj przetłoczenia i kolor. Po uzyskaniu tych informacji przygotowujemy telefoniczną wycenę zamówienia.

3.3.  Na co zwrócić uwagę kupując napęd razem z bramą garażową?

Niektórzy producenci czy sprzedawcy oferują bramy garażowe razem z napędem - oferta jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna cenowo. Należy jednak zwrócić uwagę na producenta napędu - czy jest to ten sam producent co bramy garażowej oraz czy jest dostępny w normalnej sprzedaży. Jeśli jednak zaproponowany napęd można kupić niezależnie od bramy a model znajduje się na stałe w cenniku możemy się spodziewać, że będzie on dobrze współpracował z bramą. Napęd innej firmy niż producenta bramy nie jest niczym złym - pamiętajmy jednak aby kupować sprzęt sprawdzonych na rynku firm! Pozwoli to uniknąć kosztów w przyszłości.

3.4.  Czy muszę zlikwidować zamek w bramie instalując napęd elektryczny?

Niestety, ale w większości bram nie ma możliwości obsługi rygli bramy przez napęd elektryczny. Większość bram wymaga zablokowania zamka w pozycji otwartej tak, aby napęd mógł działać bez przeszkód. Obniża się przez to poziom zabezpieczenia przed złodziejami ale jeśli brama nie jest przystosowana do obsługi rygli przez napęd niewiele da się zrobić. Proszę jednak zauważyć, że napęd blokuje bramę w pozycji zamkniętej a włamanie wymagałoby użycia ogromnej siły. Zazwyczaj garaż jest też połączony z systemem alarmowym budynku więc niepowołane dostanie się do garażu nie jest łatwe.

3.5.  Czy firma wykonuje pomiar przed złożeniem zamówienia?

Tak, wykonujemy bezpłatny pomiar na zlecenie Klienta jeszcze przed złożeniem zamówienia. W celu ustalenia terminu skontaktuj się z naszymi konsultantami.

3.6.  Co to jest nadproże i dlaczego jest tak ważne w przypadku montażu bramy garażowej?

Nadprożem nazywana jest ścianka znajdująca się bezpośrednio nad otworem garażowym. To właśnie do tego elementu oraz do ścian bocznych montowana jest brama.

3.7.  Jaka jest minimalna wysokość nadproża dla bramy garażowej automatycznej?

Minimalna wysokość nadproża dla tego typu bramy garażowej wynosi 16 cm. Bramę garażową ręczną można zamontować nawet do nadproża o wysokości 14 cm. Standardowa wysokość nadproża wynosi 20-35 cm.

3.8.  Czy w każdym otworze garażowym można zamontować bramę?

Niestety nie. Przed montażem bramy garażowej musimy sprawdzić przede wszystkim czy mamy nadproże, które jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym przy montażu bram garażowych segmentowych. Ważny jest też stan sufitu w naszym garażu. Musimy zadbać o to, by na jego przestrzeni nie znajdowało się okablowanie oraz oświetlenie. Jakiekolwiek elementy mogą utrudnić poprawne działanie bramy (zwłaszcza bramy garażowej segmentowej).

3.9.  Czy mogę samodzielnie zamontować bramę garażową?

Tak. Jej instalację ułatwią nam instrukcje dołączone do produktu. Zachęcamy jednak do skorzystania z usługi montażu, którą wykonują wykwalifikowani specjaliści naszej firmy zapewniając gwarancję oraz serwis.

Dlaczego niektórzy producenci przy zakupie bramy garażowej doliczają 8% VAT, a inni 23%? 

Jak jest w firmie PAW-AR ?
Aby otrzymać niższy VAT musimy kupić bramę garażową z usługą montażu, a ponadto nasz garaż musi być zlokalizowany w jednej bryle z domem. Jeśli nie spełnimy tych dwóch warunków doliczamy VAT w wysokości 23%.
 

Kontakt

 PAW-AR MENDELEWSKI & ŻUREK

ul. Nowa 5
64-100 Leszno

telefon: +48 605 830 260
+48 600 933 124


NIP: 697-231-48-58
REGON: 360809895
e-mail: kontakt@paw-ar.pl

Biuro czynne

poniedziałek-piątek 8:00 - 12:00